Mental Calculation World Cup 2018

Wolfsburg, Germany, 28-30 September 2018

CONTENTS: Mental Calculation World Cup Web Site | Maths Links
WORLD CUP 2018:  General Information | Results | Program | FAQ


Results - Combination

Rank
Name Score
1 Tomohiro Iseda (Japan)
757,18
2 Hiroto Ihara (Japan)
663,54
3 Wenzel Gr (Germany)
593,80
4 Jeonghee Lee (South Korea)
525,79
5 Marc Jornet Sanz (Spain)
455,50
6 Samuel Engel (USA)
446,83
7 Mohammad El Mir (Lebanon)
416,15
8 Osako Takuma (Japan)
366,00
9 Alberto Rodriguez (Spain)
334,78
10 Martin Drees (Germany)
327,25
11 Robert Fountain (Great Britain)
311,38
12 Georgi Georgiev (Bulgaria)
310,09
13 Freddis Reyes Hernandez (Cuba)
300,17
14 Nodas Boukovalas (Greece)
285,56
15 Daniel Timms (Great Britain)
285,30
16 Andy Robertshaw (Great Britain)
270,47
17 Andreas Berger (Germany)
261,27
18 Tina Bauer (Germany)
248,25
19 Erich Prem (Austria)
218,52
20 Nandini Garg (India)
217,58
21 Pascal Kaul (Switzerland)
208,40
22 Hetansh (India)
177,93
23 Kenneth Wilshire (Great Britain)
166,01
24 Alexander Drygalla (Germany)
164,75
25 Jean-Jacques Bruyant (France)
147,25
26 Bjoern Gumboldt (Germany)
131,41
27 Dirk Ewers (Germany)
119,32
28 Aaryan Gupta (India)
113,40
29 Arsen Rakhymbekov (Kyrgyzstan)
58,71
30 Hakim Belouad (Algeria)
46,48
31 Sreenidhi Neermanvi (India)
40,87
32
Christopher T. Beeg (Germany)
31,56
33
Henni Walid (Algeria)
30,99
*: Did not take part in all single events

Most Versatile Calculator

(score from the six surprise tasks)
Rank
Name
Score
1 Wenzel Gr (Germany) 461,17
2 Tomohiro Iseda (Japan) 333,91
3 Samuel Engel (USA) 330,01
4 Hiroto Ihara (Japan) 328,72
5 Martin Drees (Germany) 281,88
6 Andy Robertshaw (Great Britain) 231,90
7 Alberto Rodriguez (Spain) 225,70
8 Daniel Timms (Great Britain) 215,15
9 Andreas Berger (Germany) 203,55
10 Robert Fountain (Great Britain) 192,54
11 Marc Jornet Sanz (Spain) 190,30
12 Mohammad El Mir (Lebanon) 186,01
13 Nodas Boukovalas (Greece) 170,98
14 Jeonghee Lee (South Korea) 168,66
15 Erich Prem (Austria) 158,19
16 Osako Takuma (Japan) 146,20
17 Hetansh (India) 132,95
18 Georgi Georgiev (Bulgaria) 131,31
19 Nandini Garg (India) 126,75
20 Kenneth Wilshire (Great Britain) 123,71
21 Pascal Kaul (Switzerland) 119,48
22 Bjoern Gumboldt (Germany) 107,47
23 Jean-Jacques Bruyant (France) 106,88
24 Alexander Drygalla (Germany) 104,29
25 Tina Bauer (Germany) 101,86
26 Freddis Reyes Hernandez (Cuba) 77,21
27 Aaryan Gupta (India) 73,68
28 Dirk Ewers (Germany) 58,38
29 Christopher T. Beeg (Germany) 21,19
30 Arsen Rakhymbekov (Kyrgyzstan) 5,26
31 Sreenidhi Neermanvi (India) 0,00


Calendar Calculations

(one minute, dates from the years 1600-2100, best of two rounds)
 
Rank
Name
First Round
Second Round
1 Marc Jornet Sanz (Spain) 71 71
2 Nodas Boukovalas (Greece) 61 59
3 Tina Bauer (Germany) 61 53
4 Georgi Georgiev (Bulgaria) 51 61
5 Freddis Reyes Hernandez (Cuba) 54 51
6 Jeonghee Lee (South Korea) 47 38
7 Daniel Timms (Great Britain) 40 21
8 Mohammad El Mir (Lebanon) 18 38
9 Alberto Rodriguez (Spain) 32 36
10 Alexander Drygalla (Germany) 36 25
11 Hakim Belouad (Algeria) 24 33
12 Erich Prem (Austria) 28 31
13 Tomohiro Iseda (Japan) 29 15
13 Osako Takuma (Japan) 29 15
15 Robert Fountain (Great Britain) 8 28
16 Dirk Ewers (Germany) 24 24
17 Henni Walid (Algeria) 22 21
18 Hiroto Ihara (Japan) 21 15
19 Pascal Kaul (Switzerland) 18 15
20 Martin Drees (Germany) 17 15
21 Bjoern Gumboldt (Germany) 12 17
22 Sreenidhi Neermanvi (India) 16 0
23 Nandini Garg (India) 8 15
24 Aaryan Gupta (India) 9 14
25 Hetansh (Germany) 12 13
26 Andreas Berger (Germany) 11 12
27 Andy Robertshaw (Great Britain) 9 12
28 Wenzel Gr (Germany) 10 11
29 Arsen Rakhymbekov (Kyrgyzstan) 6 4
30 Christopher T. Beeg (Germany) 5 5
31 Jean-Jacques Bruyant (France) 5 4
32 Kenneth Wilshire (Great Britain) 4 3
33 Samuel Engel (USA) 1 4

Adding ten 10-digit numbers

7 minutes, best of two rounds, correctly solved tasks minus wrongly solved tasks

Rank
Name
First Round
Second Round
1 Jeonghee Lee (South Korea) 30 30
2 Tomohiro Iseda (Japan) 25 27
3 Osako Takuma (Japan) 9 23
4 Hiroto Ihara (Japan) 21 16
5 Samuel Engel (USA) 9 14
6 Mohammad El Mir (Lebanon) 9 13
7 Wenzel Gr (Germany) 11 12
8 Arsen Rakhymbekov (Kyrgyzstan) 7 12
9 Pascal Kaul (Switzerland) 9 11
10 Robert Fountain (Great Britain) 11 7
11 Marc Jornet Sanz (Spain) 6 11
12 Freddis Reyes Hernandez (Cuba) 10 10
13 Tina Bauer (Germany) 10 5
14 Nandini Garg (India) 7 8
15 Jean-Jacques Bruyant (France) 4 7
16 Aaryan Gupta (India) 5 6
17 Georgi Georgiev (Bulgaria) 4 6
18 Erich Prem (Austria) 2 5
19 Hetansh (India) 5 2
20 Kenneth Wilshire (Great Britain) 0 5
21 Sreenidhi Neermanvi (India) 0 4
22 Alberto Rodriguez (Spain) 3 3
23 Andreas Berger (Germany) 3 3
24 Dirk Ewers (Germany) 3 3
25 Nodas Boukovalas (Greece) 3 1
26 Martin Drees (Germany) 2 2
27 Daniel Timms (Great Britain) 2 1
28 Andy Robertshaw (Great Britain) 0 2
29 Christopher T. Beeg (Germany) 1 0
30 Bjoern Gumboldt (Germany) 0 0
31 Alexander Drygalla (Germany) 0 0

Multiplying two 8-digit numbers

10 minutes, best of two rounds, correctly solved tasks minus wrongly solved tasks

Rank
Name
First Round
Second Round
1 Tomohiro Iseda (Japan) 20 18
2 Marc Jornet Sanz (Spain) 6 18
3 Freddis Reyes Hernandez (Cuba) 17 6
4 Jeonghee Lee (South Korea) 11 11
5 Samuel Engel (USA) 11 8
6 Mohammad El Mir (Lebanon) 8 5
7 Nandini Garg (India) 3 8
8 Hiroto Ihara (Japan) 8 0
9 Georgi Georgiev (Bulgaria) 2 6
10 Alberto Rodriguez (Spain) 5 2
10 Osako Takuma (Japan) 2 5
12 Andreas Berger (Germany) 4 3
13 Wenzel Gr (Germany) 4 2
14 Tina Bauer (Germany) 1 4
15 Kenneth Wilshire (Great Britain) 0 4
15 Robert Fountain (Great Britain) 0 4
17 Andy Robertshaw (Great Britain) 0 3
17 Pascal Kaul (Switzerland) 0 3
19 Martin Drees (Germany) 1 2
20 Nodas Boukovalas (Greece) 0 2
20 Jean-Jacques Bruyant (France) 0 2
20 Hetansh (India) 0 2
20 Dirk Ewers (Germany) 0 2
24 Sreenidhi Neermanvi (India) 0 1
24 Arsen Rakhymbekov (Kyrgyzstan) 1 0
24 Alexander Drygalla (Germany) 0 1
27 Daniel Timms (Great Britain) 0 0
27 Erich Prem (Austria) 0 0
27 Bjoern Gumboldt (Germany) 0 0
27 Christopher T. Beeg (Germany) 0 0
27 Aaryan Gupta (India) 0 0

Square Root from 6-digit numbers

(10 tasks in 10 minutes, best of two rounds)

Rank
Name
First Round
Second Round
1 Tomohiro Iseda (Japan) 42 37
2 Hiroto Ihara (Japan) 40 31
3 Mohammad El Mir (Lebanon) 22 22
4 Georgi Georgiev (Bulgaria) 9 18
5 Jeonghee Lee (South Korea) 16 17
6 Marc Jornet Sanz (Spain) 8 13
7 Freddis Reyes Hernandez (Cuba) 2 12
8 Wenzel Gr (Germany) 8 10
9 Robert Fountain (Great Britain) 7 7
10 Osako Takuma (Japan) 7 4
11 Alberto Rodriguez (Spain) 1 6
12 Pascal Kaul (Switzerland) 5 0
13 Samuel Engel (USA) 4 2
14 Nodas Boukovalas (Greece) 3 2
14 Dirk Ewers (Germany) 2 3
16 Daniel Timms (Great Britain) 0 3
16 Tina Bauer (Germany) 0 3
18 Martin Drees (Germany) 2 1
19 Andreas Berger (Germany) 2 0
19 Alexander Drygalla (Germany) 0 2
21 Nandini Garg (India) 0 0
21 Kenneth Wilshire (Great Britain) 0 0
21 Sreenidhi Neermanvi (India) 0 0
21 Arsen Rakhymbekov (Kyrgyzstan) 0 0
21 Andy Robertshaw (Great Britain) 0 0
21 Erich Prem (Austria) 0 0
21 Jean-Jacques Bruyant (France) 0 0
21 Bjoern Gumboldt (Germany) 0 0
21 Hetansh (India) 0 0
21 Christopher T. Beeg (Germany) 0 0
21 Aaryan Gupta (India) 0 0

The Tasks

Here are the tasks that had to be solved by the participants.